HVALEN – verdens største kobbertryk giver en ny dimension til den klassiske teknik kobbertryk. Feltgrafik med døde og levende spor. Formålet er at gøre det usynlige synligt. At transformere levende og døde spor over til et andet medie og lade det finde sin form i en ny kontekst. I begge tilfælde afgiver dyret sit fingeraftryk en sansning der berører verden: vi er også her. Vi sætter aftryk, altså er vi.
Andre projekter
Christina Augustesen benytter atelier plan 5 til forberedelse, research og produktion af ”Lyset, mørket og farverne” – en soloudstilling til Bornholms Kunstmuseum, forår 2022. Udstillingen tager udgangspunkt i det bornholmske lys, museets arkitektur og inspiration fra museets faste samling. Formålet er at sætte fokus på… Læs mere
Til udstillingen ‘Distant Sky’ hos det kunstnerdrevne udstillingssted OK Corral har Rune Bering konstrueret en række skulpturelle monumenter fra en alternativ fortid. Værkerne er aftryk af fysiske komponenter fra digitale enheder og dermed en slags fremtidige fossiler.




