Kunstnersammenslutningen Transit udstillingede på Charlottenborg som de ofte gør rumrelateret kunst. PÅ SVK fremstillede Britt Smelvær til udstillingen en række ornament-inspirerede billeder med akryl på lærred og papir. Projektets titel beskriver præmisserne for billedernes tilblivelse: Lærrederne måler 275×145 cm og er blevet inddelt i grid, der opdeler den vertikale akse i 10 enheder og den horisontale i 7. Ved hjælp af versioner af cirkelslag opstår billedernes mønstre, der er farvelagt med farver i forskellig intensitet. I træværkstedet fremstillede Britt Smelvær også en stol til at placere i rummet med hendes værker.
Andre projekter
På Statens Værksteder har Maria Meinild produceret “all in all”, som vises på udstillingen Ovartaci & Galskabens kunst på Kunsthal Charlottenborg. Værket består af en video og flere objekter i stentøj, træ og metal.
I samarbejde med koreograf Kasper Daugaard, arbejder tekstildesigner Anna Rosa Hiort-Lorenzen på en ny interaktiv vandreudstilling, inspireret af nordiske naturfænomener og mytiske fortolkninger. Jun. 2015 Kollaborationen mellem koreografen og designeren skal resultere i en koreograferet vandreudstilling på Nordatlantens Brygge. Udstillingen består af 8 store installationer… Læs mere