Andre projekter
Stine Bidstrups ophold på Statens Værksteder har været brugt til produktion af en nyudviklet, hængende glas- og lysinstallation, som skal videre til New York gennem et samarbejde med FUMI Gallery i London.
I tekstiltrykværkstedet arbejder tekstilformgiver, Lene Thomasen, på flere store mønstre på tekstilbaner, der skal kombineres til syv tekstile installationer til udstilling i Officinet, forår 2022.
Billedkunstner Trine Boesen har under sit ophold i Turboladen på SVK kastet sig ud i det helt store format. Hendes stjerneformede værkinstallation, The Grand Cabinet, er en 3-dimensionel konstruktion, skabt til Centralsalen på Trapholt Museum. Værket er en del af Boesens soloudstilling “New Resort”. Aug.2014 Med… Læs mere