Andre projekter
I atelieret på plan 5 har multikunstneren Al Masson forberedt den retrospektive solo-udstilling Surfing til Museumsbygningen. Den farverige udstilling kommer til at indeholde maleri, tegning, fotografi, installation, skulptur, video og performance.
På mange måder virker det passende, at Lone Haugaard Madsen skulle få ophold på konservatorværkstedet på SVK. Rummet, der er indrettet til at give gamle kunstværker nyt liv, bliver under Lones ophold fyldt ud med efterladte genstande, der kommer under kærlig behandling og sættes sammen… Læs mere
Amanda Betz har arbejdet i metal og træ på en kommende udstilling, der peger på den forsvindende danske papirindustri. Hendes ærinde har været at fortolke og formidle håndværket og processen bag det forsvundne, håndgjorte, vandmærkede seddelpapir.