

Andre projekter
Jessie Kleemann arbejde under dette ophold med flere projekter, herunder på værket ”Slæden på vej” som krævede flere hjælpere under processen. Fra idé til at finde den rigtige design-udvikler til bygningen af selve værket.
På træværkstedet har møbeldesigner, Emil Alexander Juel Jespersen, videreudviklet en simpel møbelserie, som indtil videre består af en skammel, et bord og en bænk. Emil har afprøvet forskellige træsorter, ligesom han har eksperimenteret med proportion og samling.
Charlotte Thrane har arbejdet i atelieret i Frederiksholms Kanal på en stor, stedsspecifik installation, opbygget af indfarvede dyner og puder. Arbejdet vil munde ud i en udstillingen på inter.pblc i København, oktober 2023.