Andre projekter
Porcelænsgrene og porcelænsproteser af ko- og hesteben; Louise Hindsgavl skaber genkendelige former, men alligevel er der noget fremmed og ukendt ved dem – noget unheimlich. Sep. 2015 Louise arbejder frem imod en fællesudstilling med Julie Nord, Mie Mørkeberg og Nina Saunders på Trapholt under arbejdstitlen… Læs mere
Dansk/russiske Maria Koshenkova arbejder på en serie af metal- og glasskulpturer til en soloudstilling hos Davis Gallery feb. 2023. Projektet fordrer undersøgelser, der formmæssigt og tematisk er nye i Koshenkovas praksis.
Kirsten Justesen forbereder en delvis retrospektiv udstilling i kombination med nye arbejder til Randers Kunstmuseum i 2013. Ældre arbejder samles og repareres, herunder større gibsarbejder og metalarbejder. De nye arbejder vil være fotografiske optagelser af installationer med kroppen som omdrejningspunkt i staged enviromnemts.