Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Albert Grøndahl har arbejdet med fotografiske værker i mørkekammeret, hvor han har udforsket og forfinet eksisterende teknikker inden for sølv-gelatine processen. Her er værker vokset frem som spor fra et andet landskab — et romanunivers under opbygning.

Maj 2025

Billederne bærer på fragmenter af fortællinger, stemninger og tavsheder, som endnu ikke har fundet deres form i ord. Fotografiet rummer her en dobbelthed: det viser det, der har været, og alligevel insisterer det på nærvær. Et blik i stilhed. De er øjeblikke løftet ud af tiden, hvor fiktionens flimrende linjer møder den sanselige virkelighed.

Som små erindringer, kredser værkerne om det ubestemmelige: det der er gået tabt, det der venter, det der var. Værkerne bliver en følgesvend til romanen, en parallel fortælling, der taler med lyset dér, hvor sproget endnu tøver.