Siden 1980’erne har Agneta Werner arbejdet med fotografiet inden for den billedkunstneriske diskurs. Under sin arbejdsperiode på Statens Værksteder skal hun arbejde i det digitale fotoværksted med at overføre tidligere producerede analoge værker til digitale formater. Det materiale, hun skal digitalisere, er både sort-hvide og farveoptagelser, film- og papirmateriale.
Andre projekter
Stine Gam og Enrico Fratesi bruger mange timer i værkstedet på at eksperimentere med og have fingrene i projekter og materialer. For dem er det vigtigt at forstå alle processer og teknikker til bunds, for de mener, man skal forstå traditionen, før man kan flytte… Læs mere
Billedhugger Bjørn Poulsen har på SVK arbejdet på en skulptur i limtræ og jern. Han værdsætter de maskiner, der er til rådighed på SVK, særligt båndsaven og båndpudseren, med hvilke han opnår de flotte, ønskede buer. Nov. 2014 Limtræet saves ud i forskellige faconer, og… Læs mere
Lisbet Friis arbejder på Statens Værksteder for Kunst med at lave farveskalaer og definere storbyens farver ud fra hverdagsfotos.