Billedkunstner Anja Frankes projekt ” Domestic” handler om gæstfrihed og afgrænsning med fokus på danske villakvarterer, hverdagsliv og tradition. Det værk, hun producerede på SVK, bestod af et spisestel til 12 personer, store, små og dybe tallerkner. Stellet er samlet af forskelligt porcelæn, der er smidt ud og samlet sammen igen til et “nyt” spisestel. Mønster er håndmalet af kunstneren, og ophæng er lavet specielt til dette spisestel. Ophæng og spisestel er et samlet objekt, som fremstår både symbolsk, men kan også anvendes. Projektet skal deltage på Instant Herlev udstillinger i Herlev og Tijuana i perioderne sept. – dec. 2010 og 20. aug. – 20. nov. 2011, samt 6. marts – 6. juni 2012.
Andre projekter
I atelieret Store formater arbejder billedkunstner Tina Maria Nielsen på syv nye værker til soloudstillingen ”Skin of Mine” på Brandts Kunsthal. Tina Maria Nielsen ønsker med minimalistiske og stoflige værker at gå i tæt dialog med udstillingsrummets karakteristiske rå industriarkitektur og de store vinduespartier, der… Læs mere
Vinylpapiret giver Mikael Theijll de bedste ophængningsmuligheder for hans store vægelementer. På it-værkstedet afprøver han forskellige prints af sine plakater og billedtapeter, hvor han eksperimenterer med taleboblens udtryksmuligheder.
Kristina Steinbock dekonstruerer eksisterende myter om blindhed. Hun arbejder på tværs af medier og samarbejder med blinde mennesker for at give seende indblik i en verden, de ellers er afskåret fra. Det er ikke muligt for den seende at få adgang til den blindes verden,… Læs mere