Andre projekter
Formeriet fyldes hurtigt med livagtige figurer, der går, står, danser, flirter, er generte, selvoptagede og legesyge. Kaspar Oppen Samuelsen arbejder for det meste i papir eller på lærred. Med udgangspunkt i et ønske om at få sine tegninger ud i rummet og give dem en mere… Læs mere
På træværkstedet har Jonas Hvid Søndergaard bygget støbeforme til sine geometriske gipsforme, der i opstillinger med folklore figurer undersøger diskursen om en uskyldsren verden. Værkerne skal indgå i udstillingen Into the Wild på Huset for Kunst og Design i Holstebro.
På Statens Værksteder for kunst har Cecilia Westerberg arbejdet med en udsmykningsopgave – et bygningsintegreret kunstværk til Kunsthal Rønnebæksholm. Idéen er at bringe haven indenfor med en stedsspecifik farvepalette.