Andre projekter
Tekstildesigner Stine Mikkelsen har opfundet sit eget bio-kompositmateriale af marmorpulver, som det primære materiale for et møbeldesign. Møblets konstruktion er udformet på SVK’s metalværksted og udstilles på Snedkernes Efterårsudstilling på Thorvaldsens Museum den 2. november-9. december 2018.
Den tyske fotograf Anna Domnick har været med på en videnskabelig ekspedition til Grønland, hvor hun har fotograferet indlandsisen med et storformatkamera. Projektet er et samarbejde med Center for is og klima ved Niels Bohr Instituttet. Anna har desuden fotograferet prøver af indlandsisen i instituttets… Læs mere
Til udstillingen Stars in the Hair i Alice Folker gallery har Anna Stahn produceret et lysbord og to podier i træværkstedet på Statens værksteder for Kunst.