Ryan Thayers projekt We Are Electric er en serie af fotografiske billeder fotogrammer der er fremstillet med mørkerumsteknik, men uden brug af kamera. Fotografierne skabes i elektroniske husholdningsmaskiner såsom en mikrobølgeovn, en scanner og en kopimaskine, hvor fotopapir eksponeres for den pågældende maskines stråle eller lampe. De fotografier, som er produceret i mikrobølgeovnen, indfanger således et billede af de elektroniske processer i denne brugsgenstand processer, som ellers er usynlige for brugeren af maskinen. Ligeledes synliggør de fotografier, som er produceret i kopimaskinen og scanneren, lampens glidende bevægelse hen over billedet og på den måde indfanges et kort sekund af disse teknologiers flygtige liv i et permanent fotografisk billede.
Andre projekter
På Statens Værksteder for Kunst har Marie Raffn arbejdet med værkproduktion til gruppeudstillingen ’Fera’, der udspiller sig omkring vandrutsjebanen på Dyrehavsbakken under den nyetablerede udstillingsplatform Sans Souci (2022).
Med sin udstillingsmodel løfter Anne Romme samværet i det traditionelle gårdmiljø op i etagerne. Modellen skal indgå i biennalen Works + Words, hvor den med sine flytbare vægge og åbne fællesrum skal diskutere måder at tænke lejlighedsfordelinger i fremtidens boligblokke.
Kirsten Justesen har arbejdet på et monument for grevinde Danner (1815-74) i Anne Marie Carl-Nielsens atelier. Justesen er uddannet klassisk billedhugger, men udviklede tidligt en konceptuel skulpturpraksis, som hun i 1970’erne knyttede til undersøgelsen af en feministisk æstetik, hvilket afspejles i hendes tilgang til Danner… Læs mere
