Anders Werdelins arbejde kredser om sproget som middel til udveksling, men med fokus på de begrænsninger, der blokerer for sprogets flow. På Gl. Dok skal han udarbejde forskellige modeller i træ og metal og lave store udskæringer i skummaterialer. Formålet er udstilling på Hvidovre Hovedbibliotek i maj 2009.
Andre projekter
Som barn indretter man fiktive hjem i dukkehuse. Siden vokser man fra at lege med miniature personager, og dukkehuset forsvinder ud af ens liv. Hvert møbel til sin tid. Senere indretter man sin egen bolig og hænger bogkasser op på væggene til at opbevare og… Læs mere
I Konserveringsværkstedet på SVFK har Filiz Kuvvetli arbejdet på konserveringen af Emil Westmann Herts kunstværk ‘Telt’.
Hvor går grænserne for maleriet? Mette Winckelmann blander genrer og udfordrer sin egen praksis på SVK. Mette har i mange år arbejdet med abstrakte malerier, hvor hun inddrager referencer til håndværk og kunsthåndværk. Med sin kommende maleriinstallation arbejder hun direkte med serigrafiske teknikker og overfører… Læs mere