Vibeke Klint og medhjælpere vævede to tæpper til rektor på Københavns Universitet. Et stort på 325 x 450 cm og et mindre på 250 x 350 cm. De blev vævet på kontramarchvæven.
Andre projekter
Marie Bancks har på Statens Værksteder eksperimenteret med flydende glas – et for hende nyt og ukendt materiale. Under processen har spørgsmålet omkring, hvad det indebærer at bruge eller at misbruge et materiale presset sig på. Hun er kommet frem til, at det er samarbejdet… Læs mere
CNC-fræseren har kørt i døgndrift til Anders Bonnesens legetøjsfabrikation af Brio-togskinner. På hver side af skinnerne indgraverer han ord fra romanen Rejse i mit kammer, så de kan sammensættes til nye sproglige spor, der skal bugte og brede sig gennem udstillingsrummet i Socle du Monde-biennalen.
Videokunstneren Jette Ellgaard Kristensen har tilbragt september måned i lille fotoværksted på Statens Værksteder. Her har hun forberedt en udstilling i en garage, i en lille landsby i Midtjylland.