I forbindelse med en udstilling i Damaskus i 2003 og i Overgaden i 2004 benyttede Sophia Kalkau sig af SVKs snedkerværksteds faciliteter til at fremstille en serie nye objekter, dels et spejlbassin til Syrien og dels træarbejder til separat udstilling i Overgaden og på Holstebro Kunstmuseum.
Andre projekter
Billedkunstner og billedhugger Sif Itona Westerberg har på metalværkstedet arbejdet med at forme aluminiumsstænger til trælignende skulpturer, som skal indgå i hendes første større soloudstilling Fountain på Tranen i Hellerup.
På tekstilværkstedet undersøger Emilie Carlsen overflader i sine tekstile værker, hvor det digitale print smelter sammen med analoge teknikker som hvidætse og den japanske bindeteknik shibori. Med lagene i Folds of Matter undersøger hun intuitivt, hvordan farverne med de forskellige teknikker lægger sig på stoffet.
Forud for opholdet på Statens Værksteder var arkitekten Simon Hjermind Jensen på et tredages keramikkursus, som gav ham viden til at udvikle en porcelænlampeskærm på eget værksted. Siden har han eksperimenteret med at udvikle et stativ, der i samspil med porcelænskærmen bliver til en bordlampe, som han… Læs mere