Andre projekter
”Tourettelino” er titlen på Zven Balslevs projekt og henviser til den neurobiologiske lidelse ”Tourettes syndrom”, der er karakteriseret ved verbale og motoriske tics. Nov. 2014 På SVKs grafikværksted arbejder han på en serie linoleumstryk, der suppleres med tuschtegninger. Serien skal udstilles på Limited Works i… Læs mere
Fotokunstner, Birk Thomasson, har sammen med Sarah Riisager, Eske Viuf ogAndreas Bøcher opholdt sig i SVFKs fotoværksted for at skabe værker til en fællesudstilling i FUKK’s lokaler i det nye Nordhavnkvarter omkringmetrostationen Orientkaj.
I SVFKs Væveværksted arbejder billedvæver Sanne Ransby med en rumlig installation af vævninger på metalstativer med punktvise projektioner af billeder og video. Projektet har udgangspunkt i sammenhænge og modsætninger mellem vores digitaliserede fragmenterede omverden, vævens analoge grundvilkår og menneskets ageren i begge.