Med henblik på udstilling på Århus Kunstmuseum ARoS.
Andre projekter
Maja Lund Hvidtfeldt Mortensen har arbejdet i tekstilværkstedet med at producere værker til en udstilling i efteråret 2024 med omdrejningspunkt i marine materialer, naturlige pigmenter og forskellige tekstile fibre.
Med titler såsom ‘A portable awaiting bar’ (En mobil ventebar), ‘Tables for confrontation or conversation’ (Borde for konfrontation og samtale) og ‘Head rest’ (Hovedstøtte), kombinerer Kalim Yoons nye træobjekter møblers gængse funktion med menneskelige aspekter og følelser som udmattelse, forvirring, frustration, indadvendthed mm. Kunstnerens nye arbejder består ikke… Læs mere
Tekstildesigner, Margrethe Odgaard, modtog i februar Torsten og Wanja Söderbergs pris 2016, og får i den forbindelse en soloudstilling på Rösshka Museet i Göteborg. På SVK har Margrethe arbejdet på døren Rite-Rite, som skal med på udstillingen, der åbner til november.