Med henblik på udstilling på Århus Kunstmuseum ARoS.
Andre projekter
Billedkunstner Rikke Benborg har opholdt sig i SVFKs største atelier, Turboladen, for at udvikle og producere et video-performance-værk til gruppeudstillingen, “Navigeringer – på kanten af en verden i forandring” på henholdsvis Vejle- og Holstebro Kunstmuseum 2020.
Kathrine Ærtebjerg har været optaget af at save forskellige former ud i krydsfiner og bemale dem i Turboladen (SVFKs største atelier), hvor hun har opholdt sig fra start april til slut maj.
Nina Maria Kleivans projekt er et bidrag til udstillingen ”Fuldt Flor”, der tematiserer blomster. Et emne, der for Kleivan nemt kan blive banalt, kulørt og for feminint. Kleivans indgang til opgaven er derfor sin familie, der stammer fra Nordnorge. Mange døde på havet under fiskeri… Læs mere