Med serien OLO, arbejder møbeldesigner Christina Liljenberg Halstrøm med det geometriske objekt, oloiden, som udgangspunkt for en lampeskærm. Skærmen ændrer form alt efter hvilken side man ser den fra, og det er netop denne transformation af formen, der interesserer Christina Liljenberg Halstrøm. Derfor laver hun prototyper på pendler, der naturligt drejer stille og roligt rundt.
Andre projekter
I atelier plan 2 har billedkunstner, Soley Ragnarsdottir, færdiggjort en lang række hængende øjenskulpturer til en kommende soloudstilling på Overgaden. Ragnarsdottir deltager i INTRO – Overgadens postgraduate program med fokus på best practise.
Billedkunstner Susanne Schmidt-Nielsen kalder sine skulpturelle objekter for ”opbevaringsrum” og ser dem som billeder på menneskekroppe. Ligesom kroppe består de af strukturer og materialer, som præges af forskellige relationer. I dette projekt har hun skabt en personlig relation til metallet.
I mørkekammeret fremkalder billedkunstner Michala Norup en serie fotografier om oplysning; et begreb, der både refererer til erkendelse og til konkrete lysforhold. Med sit analoge kamera har hun undersøgt lysets sansbarhed i rum, der oplyser.