Andre projekter
Den dansk-finske billedkunstner Anna Taina har haft ophold i Formeriet og metalværkstedet for at skabe en installation til soloudstillingen Kaleidoscope i Viborg Kunsthal.
Tekstilkunstner Grethe Wittrock bruger sit ophold på SVK til at skabe værker i store formater, som udtrykker råhed og poesi på én gang. Grundmaterialet er vejrbidte kasserede sejl fra Skoleskibet Georg Stage, der ligger til kaj ved Holmen, København. Sejlene bruges som lærred, der bliver… Læs mere
I samarbejde med Birgitte Due Madsen skaber Jonas Trampedach et sidebord med en ikke-centreret roterende top. Ballast bordet er ideelt til brug i lounge situationer. Tre forskelligt proportionerede rør dikterer geometrien af bordet.