Andre projekter
I modelleringen og glasurerne til Ida Retz Wessbergs stedsspecifikke værk Water Sculpture for The Tramuntana Spring (Vandkunst for Tramuntana Kilden) har hun været optaget af havet og vandet. Her er både modellerede tangplanter – imens blå, grønne og algeagtige krystaller er i glasuren.
I vores fotostudie og mørkekammer har billedkunstner og litterat, Karin Hald, arbejdet med at fremkalde en lang række analoge fotografier, hvorefter hun har foretaget en udvælgelse. Formålet var at beskrive et møde og et ritual med en oplyst kvinde ved navn Francoise, som Karin Hald… Læs mere
Anders Bonnesen har arbejdet på træværkstedets CNC-fræser og i atelier Store Formater på sit projekt, Museumsmøbler, til soloudstillingen Watch your Language på Randers Kunstmuseum.