Andre projekter
Igennem tre måneders ophold på lerværkstedet eksperimenterede Asger Kristensen med forskellige lersammensætninger og glasurer, og det blev til fem store skulpturelle objekter såvel som en række mindre prøver. Forud for opholdet lå en grundig forberedelse, der bl.a. omfattede en stor mængde skitser lavet under rejser i… Læs mere
I arbejdet med open-source data fra De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) og Naalakkersuisuts minerale myndighed m.fl. har Gudrun Havsteen-Mikkelsen i væveværkstedet designet et nyt kort for at rekonstruere og oversætte samme observerede data i en gobelinvævning.
Arkitekt Nikolaj Thrane Carlsen har opnået stor succes med sit afgangsprojekt, et bæredygtigt loungemøbel i tang, fra Kunstakademiets Arkitektskole i 2017. Endda så stor, at han har måttet lave endnu en udgave af møblet, fordi flere parter har ønsket at udstille det samtidigt.