Siden 1980’erne har Agneta Werner arbejdet med fotografiet inden for den billedkunstneriske diskurs. Under sin arbejdsperiode på Statens Værksteder skal hun arbejde i det digitale fotoværksted med at overføre tidligere producerede analoge værker til digitale formater. Det materiale, hun skal digitalisere, er både sort-hvide og farveoptagelser, film- og papirmateriale.
Andre projekter
Camilla Berner er inviteret til at skabe en installation til det utraditionelle møderum SALEN på Kunstforeningen Gl Strand, som nu har fået navnet MONTANA SALEN. I sin fortolkning af et møderum med titlen “Little Shop of Horror” har Camilla Berner ønsket at undersøge de magtforhold, der udspiller… Læs mere
Marie Bancks har på Statens Værksteder eksperimenteret med flydende glas – et for hende nyt og ukendt materiale. Under processen har spørgsmålet omkring, hvad det indebærer at bruge eller at misbruge et materiale presset sig på. Hun er kommet frem til, at det er samarbejdet… Læs mere
I Memorabilia of an architect mødes arkitektens snilde, pinjetræets linjer og japansk lak i et samspil mellem afstand og genstand. Arkitekt og møbelsnedker Lasse Folke har skabt en symbolsk beholder for objekter – tiltænkt som et sansebibliotek.