Siden 1980’erne har Agneta Werner arbejdet med fotografiet inden for den billedkunstneriske diskurs. Under sin arbejdsperiode på Statens Værksteder skal hun arbejde i det digitale fotoværksted med at overføre tidligere producerede analoge værker til digitale formater. Det materiale, hun skal digitalisere, er både sort-hvide og farveoptagelser, film- og papirmateriale.
Andre projekter
På Statens Værksteder for Kunst i henholdsvis Huggegården og Metalværkstedet har arkitekt- kunstnergruppen, Spacegirls, udviklet en prototype på et ophængningsbeslag, der skal udgøre en væsentlig æstetisk og konstruktiv del af projektet Gentle Hunting, Heavy Softness i Deep Forest Art Land, Kibæk.
Charlotte Johannesson har vævet en række værker i Væveværkstedet på SVFK. Her har hun kombineret to af de teknikker, hun anvender mest, computeren og væven.
Ann Lislegaard arbejder på et offentligt værk med 3 stk. avatars til en park i Stockholm.