Andre projekter
På grafikværkstedet har billedkunstner Jan Danebod eksperimenteret med forskellige grafiske greb i udforskningen af, hvordan man kan mediere og redefinere avisformatet som nyhedskilde. Produktionen af grafiske værker skal bl.a. bruges i samarbejde med Look Gallery i Budapest samt som grundmateriale til et katalog.
På tekstilværkstedet har Siff Pristed været vidt omkring i sine tekstileksperimenter – fra hvidætsning til flydende udtryk med transfertryk og marmoreringer. Udforskningen af teknikker forholder sig til tre stemninger, som hun udfolder i de store tekstilværker.
“Botanizing on the Asphalt” er andet kapitel i Nanna Debois Buhls tredelte udstillingsprojekt, der består af analoge blueprints af urbane og botaniske objekter. Jun. 2015 Nannas projekt tager sit afsæt i den britiske fotograf og botaniker Anna Atkins’ arbejde med at kortlægge plantesystemer ved brug… Læs mere