Siden sommeren 2007 har billedkunstner Michelle Eistrup med foto- og videokamera fulgt den samme gruppe heste i et lyng- og strandterræn på Læsø. På Statens Værksteder skal hun bearbejde disse billeder og optagelser til et installationsprojekt, der består af fotocollager og video med dertil komponeret lyd/musik. Værkerne retter sig imod en separatudstilling hos Galleri Image i Århus.
Andre projekter
Under sit ophold på Statens Værksteder har Maja Qvarnström primært arbejdet med litografi og overført tegninger i oliekridt til den litografiske sten. Hun har arbejdet med solsikken som motiv i en serie på tre. I alt har hun arbejdet med fire litografiske sten og eksperimenteret… Læs mere
Til udvikling af soloudstillingen Vi har været her før har Birk Thomassen opholdt sig i det store fotostudie og it-rummet på Statens Værksteder. Projektet drager paralleller til cruising-kulturen, både som den har set ud for årtier tilbage, men også som den tegner sig i dag.
Tove Storch har under sit ophold på metalværkstedet produceret støbeforme i aluminium i forskellige størrelser som forarbejde til udstilling på Ringsted galleriet til efteråret og på Art Basel 2021.