Vævning af to gulvtæpper til Kolding Rådhus, hvor det var afgørende med stor nøjagtighed i fordelingen af nogle tværstriber, derfor vævede Vibeke Klint dem ved siden af hinanden på den brede væv. Tæpperne målte 140 x 350 cm, og ved at placere dem på samme væv, kunne målene blive helt nøjagtige.
Andre projekter
Til en udstilling på Møstings Hus og en performance i Christian IV’s Børsbygning har Louis André Haugaard Jørgensen skabt en række fotografiske, skulpturelle og performative værker på Statens Værksteder for Kunst.
Som en del af designgruppen, Danish Design Makers, skal designer Ellinor Ericsson udstille et møbel på Stockholm Furniture Fair 2017. Inspirationen for hendes design har været miljøet på Christianshavn, som hun for kort tid siden er flyttet til.
’The color of things’ er titlen på et projekt, som A kassen skal vise på Reykjavik Arts Festival, Island, i maj og juni 2012. I projektet maler A kassen med hverdagsting – en bog, en potteplante, en stol, en cykel. Objekterne bliver pulveriseret og blandes… Læs mere