Line Depping har brugt SVKs træværksted til at eksperimentere med dampbøjet træ, både som objekt og i forhold til design.


Line Depping har brugt SVKs træværksted til at eksperimentere med dampbøjet træ, både som objekt og i forhold til design.
Kunstnerkollektivet RÅBERI OVER HEGNET består af billedkunstnerne Anne Marie Ploug, Pernille Kløvedal Helweg og Melou Vanggaard. Skabt i fælles ånd og med afsæt i deres forskellige billedkunstneriske erfaringer skal de vise en installationsudstilling, fordelt over de tre udstillingshuse og udendørsarealer på Gammelgaard Kunst og Kulturcenter… Læs mere
Gennem kroppens bevægelser udleder Chrysanthi Koumianaki et intuitivt skriftsprog, der skal være basis for hendes udstilling To speak is to know how to use a washing machine på Danske Grafikeres Hus. Tegnene oversætter hun til gestiske træforme og andre interventioner i rummet.
Anders Abildgaard har pt. to restaureringsopgaver i SVKs Konserveringsværksted: Antikt glasloft Den ene består i et glasloft fra en ældre lejlighed i Admiralgade. Lejligheden var ejet af malermester Nicolai Spenner, da loftet blev sat op i 1891. For kort tid siden brast den bærende søjle midt i… Læs mere
