Andre projekter
Under sit ophold i grafisk værksted har Mikkel Bundgaard Pedersen bearbejdet fotografier af en række genstande, indsamlet fra den tidligere arbejds- og tvangsarbejdsanstalt Sundholm på Amager fra 1908-1999. Genstandene befinder sig nu på et magasin ved Forsorgsmuseet i Svendborg, som har hjulpet ham med at… Læs mere
Billedkunstner Rikke Benborg har opholdt sig i SVFKs største atelier, Turboladen, for at udvikle og producere et video-performance-værk til gruppeudstillingen, “Navigeringer – på kanten af en verden i forandring” på henholdsvis Vejle- og Holstebro Kunstmuseum 2020.
Omdrejningspunktet i Annes praksis er hele, friske træstammer. Hun er inspireret af, hvordan skovens træer langsomt vokser. En efter en opstår endnu en årring i stammen, hvorfra nye grene vokser ud. Denne sekvens af tilføjelser markerer tidens gang.