Andre projekter
Hvordan kan rå grundstoffer blive til et kunstnerisk projekt? I mørkekammeret arbejder billedkunstner, Nicolai Howalt, på en ny serie af værker, der metodisk placerer sig mellem ætsning og fotografisk proces. Han arbejder frem mod udstillingen, Metals & Elements, der åbner i Viborg Kunsthal i december 2016.
Mit nuværende arbejdsophold på tekstilværkstedet består i tekstiltryk medpigmentfarver på bomuldstryk. Grundlæggende arbejder jeg med tre forskelligemønstre i de tre grundfarver, og hvert mønster er udgjort af i alt to rammer.Mønstrene er baseret på redigerede ultralydsscanninger af mit muskelvæv. Ultralydsscanningerne kommer fra en film med… Læs mere
Billedkunstner, Jens Axel Beck, arbejder på to skulpturer i metal, der tager udgangspunkt i et skolebord og en skolestol fra 1980’erne. Han printer desuden fotos i stort format, som skal indgå i udstillingen Smalltown Boy.