Andre projekter
På SVK arbejder billedhugger Søren Assenholt på fem værker, der skal indgå i en separatudstilling på Esrum Kloster sammen med 12 af hans tidligere værker. Værkerne går i dialog med klosterets originale middelaldertræsnit samt diverse indlån, som er en integreret del af udstillingen. GULV-RELIEF, ALTERTAVLE… Læs mere
Anne Bjørn arbejder med papir som grundmateriale. På Statens Værksteder har hun arbejdet med værket, Make Peace, hvor et klæde indgår – et gammelt hørlagen som medspil og modspil til de vævede papirlag.
I tekstiltrykværkstedet arbejder tekstilformgiver, Lene Thomasen, på flere store mønstre på tekstilbaner, der skal kombineres til syv tekstile installationer til udstilling i Officinet, forår 2022.