Andre projekter
Hvad tænker du om tarme? Og hvilke associationer får du? For designer Kathrine Barbro Bendixen startede det hele med en inspiration fra den hjemmelavede julemedisterpølse. Nu er hun i gang med udviklingen af en lampekollektion med tarme som hovedmateriale.
At undersøge potentialet i lasergravering er en lang proces. Der er brug for hjælp til både det ene og andet, da det kræver forstand på brug af software, billedredigering, filhåndtering, forstand på hvad en laserskærer kan og betjening af den, og samtidig en forståelse for,… Læs mere
Hannah Heilmann har på metalværkstedet arbejdet med en serie skulpturer baseret på nogle gamle støbejernsvinduer fra københavnske tage og en landsbykirke. Vinduerne har alle fået en slags stativer i båndmetal, hvilket giver dem karakter af scenografiske sætstykker.