Andre projekter
Marie Søndergaard Lolk og Anne-Mette Schultz har under opholdet på Statens Værksteder produceret nye værker til udstillingen Skald hos Simian i Ørestaden. De har bl.a. udarbejdet et antal bænke, hvor mdf-konstruktionen er tænkt til at være ‘usynlig’ holder for et polstret sæde.
Fotograf og dokumentarist Ditte Haarløv Johnsen voksede op i den mozambiqueske hovedstad Maputo, og gennem de sidste godt 20 år har hun fotograferet portrætter af en gruppe homoseksuelle venner og familie, byen og (døde) dyr. Gennem en årrække har hun udstillet omkring 50 af billederne… Læs mere
Med LÆNGSEL søger Seimi Nørregaard at skabe et fordybende sanseligt refleksionsrum, der forbinder os til vores minder om natur og til naturen i os selv. Værket vises i et tidligere fængsel for at understrege tematikken.