Andre projekter
Under Søren Engsteds ophold på SVFK har han scannet filmstrimler af gamle filmruller i fotoatelieret for at producere værker, der har været i kontakt med naturen og er gennemsyret af en usynlig klima krise.
Tekstildesigner, Lene Thomasen, arbejder primært med tekstiltryk og indfarvningsteknikker. Hun er optaget af mønsterkompositioner og samspillet mellem materiale, farver og forskellige tekstile kvaliteter.
Konservator Lin Spaabæk har samlet og restaureret flænger i tre malerier fra Nykøbing Falster Katedralskole og et fra Københavns Kommune. Hun har renset malerierne for støv, overfladesnavs og gulnet fernis, da gulnet fernis og overfladesnavs ændrer maleriets farveholding og gør kontraster mindre markante. Det får… Læs mere