Line Depping har brugt SVKs træværksted til at eksperimentere med dampbøjet træ, både som objekt og i forhold til design.

Line Depping har brugt SVKs træværksted til at eksperimentere med dampbøjet træ, både som objekt og i forhold til design.
Billedkunstner Marianne Vierø arbejder i Grafikværkstedet på en serie litografier i storformat til en soloudstilling på Ellen de Bruijne Projects i Amsterdam. På udstillingen præsenterer hun litografierne sammen med en replika af den konstruktivistiske kunstner Naum Gabos plastikskulptur ”Construction in Space: Two Cones” fra 1927.… Læs mere
Amanda Betz har arbejdet i metal og træ på en kommende udstilling, der peger på den forsvindende danske papirindustri. Hendes ærinde har været at fortolke og formidle håndværket og processen bag det forsvundne, håndgjorte, vandmærkede seddelpapir.
Projektet “Lines of Latitude and Longitude” tager udgangspunkt i de nordiske landes krydsning ind og ud af hinandens historie, både politisk, kulturelt og æstetisk. Aug. 2020 Vores projekt har hidtil primært bestået i at indsamle indtryk og materialer på rejser. Vi har benyttet os af… Læs mere