Billedkunstner Signe Guttormsen skal under sit ophold på Statens Værksteder arbejde på et værk til den kommende udstilling ‘Kunst til Kongelige, – om udsmykningen af Kronprinsparrets Amalienborg’, der vises på ARoS Aarhus Kunstmuseum oktober 2010.
Andre projekter
I projektet My Plant Teacher dykker tekstildesigner, Tina Ratzer, ned i den sydafrikanske plante Lobster Bush (Coleus Neochilus). På baggrund af dens iboende kvaliteter vil hun skabe et tekstilt værk til udstilling.
Joen Vedel har arbejdet på Statens Værksteder for Kunsts Store Fotoværksted på en kommende solo-udstilling i Astrid Noacks Atelier til oktober 2021.
Jakob Storm har arbejdet i det store fotoværksted og i mørkekammeret med projektet Alt Ligger Under, som begynder på Sydhavnstippen i København. I mellemrummet mellem det glemte og det genopdagede, hvor naturens fortælling ikke er entydig, men fuld af lag, modsætninger og menneskelige aftryk.