Andre projekter
Honey Biba Beckerlee skal på SVK producere værker til en soloudstilling i Århus Kunstbygning. Udstillingens titel er ‘Diplopia’ og undersøger menneskets levevilkår, som de udfordres i takt med økosystemets forandringer.
I Metal- og Træværkstedet på SVFK har kunstforeningen virkeligheden gennem virkeligheden – bestående af Anne Elisabeth Eckersberg og Signe Boe – lavet møbler til et udstillingsprojekt, der har boligudlejning i centrum.
I atelieret på 5. sal arbejder Yvette Brackman med værker til Liverpool Biennalen, til Svendborg Kunstmuseum og til udstilling på Freies Museum, Berlin. Til Liverpool Biennalen og Svendborg Kunstmuseum producerer Yvette Brackman 7 rekvisitter baseret på sin mors erindringer om begivenheder omkring 2. verdenskrig, hvor familien flygtede fra… Læs mere