Vibeke Klint vævede 2 store tæpper. Et til Den Kgl, Porcelænsfabrik og et til Dansk Design Centers udstilling
Andre projekter
En cykeltur i Rusland i sommeren 2013 blev slutningen på et større væveprojekt med titlen Auf der andere seite om Østeuropas farverige landsbyhuse og grå betonblokke. Med udviklingen af en 10 meter lang frise – Vejen til Moskva, og en serie træsnit– afsluttes dette mangeårige… Læs mere
I april vandt arkitekt Thomas Harboe en Open Call konkurrence om at udstille som en del af Vejle Kunstmuseums Floating Art 2018. Til dette formål har Thomas skabt en flydende skulptur, der er bygget efter standardiserede skibsteknikker.
Iben høj eksperimenterer på Statens Værksteder med research og skitser i en undersøgelse af transformation fra tekstil til keramik. De skulpturelle elementer er tekstile dele, dyppet i porcelænsmasse, tørret, forglødet, glaseret og brændt.