Andre projekter
Tekstildesigner, Anne Fabricius Møller, arbejder på en stol til Snedkernes Efterårsudstilling 2016, hvor dette års tema er ’Pitch Black – Skygger og Transparens’. Den Lille Sorte er titlen på Annes tredje polsterstol i rækken af såkaldte ’kjolestole’.
I månederne juni-august 2014 arbejder kunstfotograf, Jakob Emdal, i SVKs fotoværksted, hvor han udfordrer og undersøger det digitale fotografi i forhold til internet-shopping og e-handel. Aug. 2014 Emdal er interesseret i og fascineret af et fotografisk udtryk, der i høj grad synes at være affødt… Læs mere
På atelieret Store formater åbner du døren ind til et univers af papskulpturer og store akrylmalerier på væggene. Billedkunstner Christian Schmidt-Rasmussen har fyldt de 140m2 med en stor kunstproduktion til to udstillinger på henholdsvis Galleri Kant og Møstings Hus.