Andre projekter
Signe Guttormsen har arbejdet på en installation – en rumlig abstraktion over byens liv. Hun har undersøgt, hvorledes det byggede miljø iscenesætter mødet med både os selv og andre mennesker.
Sandra Vaka Olsen arbejder med vand, skyer og computerskærme til sin udstilling på IMO-Projects. Med vanddråbers forstørrende egenskab afslører hun den teknologiske pixelopbygning af computerens skærmbillede. Elementet vand og computerens skærm er to enheder, der i reglen ikke bør mødes. Sandra faciliterer i sine værker… Læs mere
Til sin bænk Hyōmen har Rasmus Fenhann arbejdet med en tredimensionel struktur i siddefladen. CNC-fræseren giver ham en præcis udskæring, men maskinen er blot første trin i en række forarbejdninger, hvor Rasmus både bruger ziehklinge, specialdrejede pudseklodser og japanske fiberbørster til at tilpasse overfladen.