Andre projekter
Skimmelsvamp og bolsjemasse breder sig i Formeriet under Silas Inoues ophold. Med temaet “at sætte spor” forvandler han de utraditionelle materialer til kunst, der skal indgå i en udstilling med titlen “What is left behind” på Akershus Kunstsenter i Norge.
Vand var tema og inspiration under arbejdsopholdet på Statens Værksteder og til udstillingen på Grønbechs Gård. Det blev en daglig undersøgelse i at fange vandets bevægelse og energi, mens blækringe flød på vandoverfladen, og linjerne imiterede bølgers krusninger.
Med 3D-modellering har Morten Modin udformet en gipsfrise, hvor origamifigurer folder sig ind og ud af hinanden. Printene går igennem omhyggelige digitale forberedelser, før han kan grave sine printfliser op af printerkammerets gipsstøv og samle dem i en frise til Silkeborgudstillingen 2017.