Installationer (bl.a. skulpturer i højde 3,5 m) til to soloudstillinger: Juni/juli 2008 på Galleri Kirkhoff og sept./okt. på Brænderigården i Viborg.
Andre projekter
Billedkunstner, Miriam Nielsen, arbejder sammen med billedkunstner, Ursula Nistrup, og lydkunstner, Tobias Kirstein, frem mod udstillingen TULPA – en fiktiv topografi, der skal vises i Fotografisk Center i perioden 4. juni til 28. august 2016.
Tekstilkunstneren Louise Sass’ projekt er en igangværende serie om rum og erindringer af rum. De første billeder i serien ’På vej til Torcello’ og ’Barok’ tager udgangspunkt i Sass’ egne fotografier af byrum eller fragmenter af rum. Louise Sass arbejder med fotografierne som forlæg til… Læs mere
Da Catherine vandt Time to Design-prisen med projektet Fade, fik hun et ophold i SVKs Tekstilværksted. Her ville hun producere en kollektion af tekstildesign til indendørs brug. Hun begyndte med hængende belysningselementer, men det skulle hurtigt vise sig, at Tekstilværkstedets store dimensioner indbød til at skalere op i størrelse. Hun endte derfor… Læs mere
 
						
						             
						
						            