Installationer (bl.a. skulpturer i højde 3,5 m) til to soloudstillinger: Juni/juli 2008 på Galleri Kirkhoff og sept./okt. på Brænderigården i Viborg.
Andre projekter
Christian IV bød på lidt af en overraskelse, da Karin Wegener Tams første gang inspicerede hans bagside. For den kniplingklædte konge så tilsyneladende yngre ud end først antaget. Imens var arbejdet med Prof. Wimmer mere ligetil, da han først og fremmest skulle friskes op for… Læs mere
Sara Martinsen er optaget af planter, naturen og menneskets forhold til naturen; hvordan vi agerer, forbruger og behandler verden omkring os. Med afsæt I håndværksmæssige teknikker formidler hun materialernes potentiale og deres ophav.
Kunstnerduoen Heidi Hove og Jens Axel Beck arbejder dels i lerværkstedet, IT-værkstedet og i Huggegården på deres projekt Be Remembered – Monument Randers, som er blevet til på baggrund af en invitation fra Randers Kunstforening til at deltage i Randers Ugen 2014. På SVK forberedes… Læs mere