Andre projekter
Pia og Louise har under deres værkstedsophold skabt en serie af 6 vævede tekstiler, der har til hensigt at kommentere på mental sundhed, kropslig velvære og livets balance.
Kunstnerduoen Considered to be Allies har på Statens Værksteder arbejdet på en videoinstallation, der forbinder beskueren til en intim terapi-samtale. Det materielle liv og hverdagen væves sammen med spirituelle og videnskabelige spørgsmål om universets stoflighed og den menneskelige skæbne.
I atelieret på plan 5 er Søren Behncke aka Papfar i kunstnerisk samtale med den danske maler Franciska Clausen (1899-1986). Clausens historie og kunst fungerer som afsæt for Sørens malerier på bagsiden af sammensyede lærredrester. Værkerne skal, sammen med en stor gul skulptur, som Søren… Læs mere