Tekstildesigner Louise Sass benytter sig af tekstilværkstedets store rapportbord til at udvikle nye prototyper og mønsterdesign med henblik på separatudstilling.
Andre projekter
”Jeg arbejder med at gøre det forkerte. Når man er møbeldesigner, er der så mange ting, man ved på forhånd og det er svært at blive fri af den viden.” Møbelkunsthåndværker Rasmus Bækkel Fex har eksperimenteret med nye drejninger til udviklingen af et møbeldesign, der… Læs mere
I atelieret på plan 5 har multikunstneren Al Masson forberedt den retrospektive solo-udstilling Surfing til Museumsbygningen. Den farverige udstilling kommer til at indeholde maleri, tegning, fotografi, installation, skulptur, video og performance.
I det grafiske værksted arbejder Johanne Foss i en nænsom, trinvis ætseproces med kobberpladen. Her kan hun få selv de fineste af radérnålens linjer og punkter frem. Arbejdet vil munde ud i en udstilling på Bornholms Kunstmuseum, sommer 2023.