Billedkunstner og grafiker Lone Arendal skal udføre en udsmykningsopgave for Sofiebadet på Christianshavn. Opgaven består i at udsmykke badet med mosaikfriser. Hver frise bliver ca. 45 cm x 20 cm, og der er omkring 16 friser i alt. Opgaven er støttet af Statens Kunstfonds Udsmykningsudvalg.
Andre projekter
Jakob Ingemansson har arbejdet i træværkstedet på sit projekt med arbejdstitlen ’Lys fra kilden’, hvor han vil bruge en meget kalkholdig kilde i Sydfrankrig til at fremstille lamper.
Pernille Snedker Hansens projekt ”Refraction” er en del af en større designserie kaldet ”Marbelous Wood”. ”Refraction” skal udstilles på designmessen Mindcraft i Milano til april 2013. Pernille har videreudviklet en gammel teknik fra bogbinderfaget og suminagashi, og brugt den til at vitalisere fyrretræ til en… Læs mere
’Tid forskudt’ er arbejdstitlen på de 10 kobbertryk, som Olha-Anna Kapustiak har arbejdet med i det grafiske værksted. Titlen refererer til tidslige og rumlige opfattelser af vægt, angreb og fratagelse af ejendele.