Billedkunstner og grafiker Lone Arendal skal udføre en udsmykningsopgave for Sofiebadet på Christianshavn. Opgaven består i at udsmykke badet med mosaikfriser. Hver frise bliver ca. 45 cm x 20 cm, og der er omkring 16 friser i alt. Opgaven er støttet af Statens Kunstfonds Udsmykningsudvalg.
Andre projekter
Marie Søndergaard Lolk og Anne-Mette Schultz har under opholdet på Statens Værksteder produceret nye værker til udstillingen Skald hos Simian i Ørestaden. De har bl.a. udarbejdet et antal bænke, hvor mdf-konstruktionen er tænkt til at være ‘usynlig’ holder for et polstret sæde.
Anker Bak har arbejdet lidt sporadisk på en lænestol, siden han blev opmærksom på sin morfars gener i forbindelse med at skulle rejse- og sætte sig. I sep/okt 2020 fik Anker mulighed for at arbejde mere intenst på SVFKs træværksted med et prototypeforarbejde på en… Læs mere