Jette Gemzøe havde fremstillet udsmykning til Handelshøjskolen i tre vævede baner a 8×1,20 meter på eget værksted. Hun havde behov for et atelier på SVK, hvor hun kunne montere, færdiggøre og se vævningerne i sammenhæng. Tæppernes metaltråde reflekterer lyset fra de ovenlysvinduer, de hænger under på Handelshøjskolen, og således opstår der en variation og spil i billedfalden.
Andre projekter
Projekt ’Unika Efterliv’ tager udgangspunkt i en samling af genbrugstekstiler samlet over flere år, som håndmales i tekstiltrykværkstedet med remazolfarver for at give tekstilerne nyt liv og historie. Hvert tekstil får hvert sit særlige print og derfor sit eget ’Unika Efterliv’.
Designer Kaja Skytte arbejder i metalværkstedet på konstruktionen af et fleksibelt modulsystem i messing. Tanken er, at systemet i fremtiden skal danne udgangspunktet for en række forskellige designs.
I april vandt arkitekt Thomas Harboe en Open Call konkurrence om at udstille som en del af Vejle Kunstmuseums Floating Art 2018. Til dette formål har Thomas skabt en flydende skulptur, der er bygget efter standardiserede skibsteknikker.