Andre projekter
Mette Ussing er tilbage på SVFK for at printe billeder fra Nepal, taget i perioden 1972-74, og nyere billeder af selvsamme steder. Billedserien skal sætte opmærksomhed på tid – hvad tid gør ved folket, miljøet og arkitekturen.
Maria Finn har under sit ophold på atelier plan 3 arbejdet på to projekter: ”Fejllæsninger” og ”Mønstre og omsorg”. ”Fejllæsninger” er en serie broderier, der tager udgangspunkt i tekstilmønstre af Viola Gråsten, en finsk tekstildesigner, som var virksom i Sverige fra ’50-erne og frem til… Læs mere
Katrina Neiburga indtager, i samarbejde med teater Grob, en hel etage på et plejehjem i De Gamles By på Nørrebro. Hun skaber scenografi til en performanceinstallation om savn og fylder lokalerne ud med mosbegroede træstammer, videoinstallationer og skæve gulve.