I efteråret 2009 skal Anette H. Flensburg påbegynde arbejdet med en udsmykningsopgave til Byretten i København, – opgaven færdiggøres på Statens Værksteder i foråret 2010. Hendes plan er at fremstille to større malerier til det bestemt udpegede retslokale. I 2007 fremstillede hun 3 store malerier til Højesteret i København, og tematisk vil billederne til byretten lægge sig op ad disse.
Andre projekter
På SVK arbejder Anne Fabricius Møller på en bestilling fra Frilandsmuseet på papirtapet med mønster fra 20’erne. Anne trykker mønsteret på baggrund af forlæg fra museets etnograf og fundne rester at tapeter fra Borre Snedkeri, som oprindeligt lå i Borre på Møn. Tapetet skal anvendes… Læs mere
Projektets mål har været at skabe rumlige, visuelle dramaturgiske forløb og synliggøre scenekunstens rumlige dimension. Vi brugte opholdet i Frederiksholms Atelier til at styrkes vores praksis ved at angribe og udfordre eksisterende metoder og formater, som anvendes i scenekunstnerisk proces.
Billedkunstner Karen Land Hansen arbejder i grafikværkstedet på en ny serie af collager med træsnit og tryk fra træplader, under projektet ”De Afviste”, som hun påbegyndte på SVK i efteråret 2013. Projektet er baseret på undersøgelser af Brorsons Kirke som et religiøst og politisk rum,… Læs mere