I efteråret 2009 skal Anette H. Flensburg påbegynde arbejdet med en udsmykningsopgave til Byretten i København, – opgaven færdiggøres på Statens Værksteder i foråret 2010. Hendes plan er at fremstille to større malerier til det bestemt udpegede retslokale. I 2007 fremstillede hun 3 store malerier til Højesteret i København, og tematisk vil billederne til byretten lægge sig op ad disse.
Andre projekter
I atelier Store Formater arbejder Cathrine Raben Davidsen på en række malerier til udstillingen Let Everything Happen to You, som åbner på Copenhagen Contemporary til januar 2024. Gennem variationer af udvidede landskabsmotiver responderer disse værker på vor tids kriser og den aktuelle destabilisering af Europa.
De to formgivere, Linda Weimann og Birgitte Due Madsen, har i Formeriet på Statens Værksteder eksperimenteret med formstøbning i diverse udgaver af beton, som de har blandet af mere eller mindre grove former for sand og grus. Deres undersøgelser og prøver er mundet ud i… Læs mere
Mie Olise arbejder i Formeriet på projektet: ”Discontinued Monuments”, som skal udstilles på Museo de Arte Acarigua i Venezuela i 2015.