Rumlige eksperimenter og større 2-dimensionelle skitseringer og collager. Laves i transparente og translucente materialer som glas, akryl, acetat og papir. Projektet er bl.a. rettet mod udstilling på Huset i Asnæs i april-maj 2009.
Andre projekter
Rose Eken laver en Marshall-væg i ler med diverse mikrofonstativer, mikrofoner og andet rigning. Hun vil genskabe det legendariske band Motörhead’s set-up i mindste detalje. Motörhead er et britisk heavy metal-band, som blev dannet i 1975 af bassist, sanger og sangskriver Lemmy Kilmister. Motörhead er… Læs mere
I ét af Statens Værksteders største atelierer har Lise Tovesdatter Skou arbejdet med produktionen af et 5,5 meter højt mindesmærke, der støbes i sæbe. Værket er bygget op med forlæg i “Monument to the Vanquished Peasant” fra 1525 af Albrecht Dürer og rummer referencer til… Læs mere
Julie Nymann har arbejdet i Turboladen, det lille fotoværksted og træ- og syværkstedet på totalinstallationen Vores stæmmer er framtidsdrømme, der udstilles på Roskilde Festival 2025.