Soloudstilling på Galleri Specta og Eventhuset af Montana.
Andre projekter
Peter Wächtler har haft ophold i Turboladen og på træ og metal for at udvikle og producere værker til udstilling hos Simian, okt. – dec. 2024.
Hannah Heilmann har på metalværkstedet arbejdet med en serie skulpturer baseret på nogle gamle støbejernsvinduer fra københavnske tage og en landsbykirke. Vinduerne har alle fået en slags stativer i båndmetal, hvilket giver dem karakter af scenografiske sætstykker.
I Formeriet arbejder billedkunstner Pipaluk Lake på et knap 3 meter højt stålstativ, som skal bære og indramme glasskulpturen Suspension, der skal udstilles på Mindcraft i april 2014. Stativet konstruerer Pipaluk som en simpel, rektangulær og tredimensionel ramme i stål. Glasværket skal hænge i lange… Læs mere