

Andre projekter
Britt Smelvær er behændig bruger af de forskellige grafiske teknikker, og med dette ophold har hun som den første benyttet SVFKs nye serigrafiværksted til at producere værker til udstilling i Å-Galleriet, Frederiksværk, 7. oktober – 7. november 2020. Okt. 2020 I min forrige periode på… Læs mere
Marie Lund har arbejdet på en serie nye værker til udstilling på Den Frie Udstillingsbygning. Skulpturerne består af store skaller lavet af papirpulp og kiler, der understøtter dem, støbt i gummigranulat.
Maria Koshenkova har haft et korttidsophold i metalværkstedet for at producere stativer og ophæng til sine glasskulpturer, som skal være en del af gruppeudstillingen “Intuition Revolution” på Sophienholm Kunsthal.













