Tæppe udført i hest, kamel og fåreuld, indigo, ultramarin og berlinerblå farver, 4,80m x 10m. Udført til Carlsbergs Akademi.
Andre projekter
Museet Trapholt inviterer hvert år en kunstner til at stå i spidsen for et værk, skabt i fællesskab med borgere rundt i hele Danmark. TID er derfor et værk skabt sammen med 803 borgere, som hver har bidraget med et broderi, der omhandler TID.
Designer Jonas Edvard Nielsen arbejder i Metal- og Træværkstedet på at at videreudvikle materialet MYX, der kaldes et levende tekstil, og som Jonas selv har udviklet. Det bruger affaldet fra svampeproduktion til at skabe et nyt og bæredygtigt materiale bestående af plantefibre og svampemycelie. Med… Læs mere
På lerværkstedet er Camilla Thorup ved at lave to menneskefigurer, som skal indgå i en soloudstilling på Horsens Kunstmuseum til efteråret. Begge figurer kredser omkring menneskekroppen i relation til andre kroppe og til den omkringliggende verden.